Ustawienia systemowe lub konstelacje to metoda pracy nad relacjami, więzami, uwikłaniami w rodzinie, w instytucjach, w społeczeństwie.
Jak działają Ustawienia Systemowe?
Do zobrazowania problemu wybiera się reprezentantów, którzy postawieni w odpowiednich miejscach i odległościach wskazanych przez ustawiającego mówią o odczuciach, które towarzyszą im w tej konstelacji. Terapeuta wraz z ustawiającym poszukuje idealnego rozwiązania na ten moment. Jedno ustawienie zmienia radykalnie punkt widzenia, odczucia i emocje zarówno ustawionego, jak i reprezentantów. Pozytywne zmiany na skutek ustawienia odczuwają wszyscy, których problem dotyczył, a więc dotyczy także i tych osób, które nie brały w nim udziału i nawet nie wiedziały, że ustawienie się odbyło.
W Katowicach ustawienia systemowe prowadzi Aneta Pisz – założycielka „Przestrzeń Serca” i „Centrum Terapii Rodzin”, psychoterapeutka 20-letnim doświadczeniem. Szkolona w Katowickim Instytucie Psychoterapii i Międzynarodowej Szkole Ustawień, uczestniczyła w seminariach Berta Hellingera. Integruje terapię systemową, podejście Ericksonowskie, metody krótkoterminowe, oraz pracę z ciałem. Regularnie poddaje swoją pracę superwizji u certyfikowanych superwizorów.
Twórca Metody Ustawień Rodzinnych: Bert Hellinger
Twórcą ustawień rodzinnych jest Bert Hellinger, który wraz z Niemieckim Towarzystwem Psychologicznym i Psychiatrycznym opracował tę metodę jako narzędzie do pracy psychoterapeutycznej, ale i jako możliwość rozwiązywania trudności w zakładach pracy, korporacjach, problemach społecznych. Metoda Ustawień Berta Hellingera stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów pracy na rzecz uzdrowienia historii rodzinnych. Przyczyniła się do uwolnienia nas z tego, co stawało na drodze do osobistego spełnienia. Jest nauką o wewnętrznym uporządkowaniu przede wszystkim w obrębie relacji i związków pomiędzy członkami danej rodziny, partnerami, a nawet pracy i pieniędzmi. Kiedy następuje „porządek miłości”, wszystko zaczyna się układać, a my zaczynamy zauważać szczęście, które leży u naszych stóp.
Wprowadzenie do Ustawień Hellingera:
Pomocnymi do przybliżenia metody są:
- Film „Inna Ja”
- Książka „Nie zaczęło się od Ciebie”
Ta metoda ma szerokie zastosowanie w pracy nad traumą, terapii indywidualnej i rodzinnej, a także w rozwijaniu swojej osobowości. Podczas warsztatu możemy zajmować się różnorodnymi tematami, a oto niektóre z nich:
✓ Zdrowie fizyczne i psychiczne (choroba, dysfunkcja, zaburzenia…)
✓ Relacje w rodzinie i społeczeństwie (rozwód, wykluczenie, izolacja, konflikty…)
✓ Trudne stany emocjonalne (lęki, fobie…)
✓ Kwestie związane z pracą i finansami (wypalenie zawodowe, zwolnienie, kryzys, długi…)
✓ Wszelkie uwikłania i splątania rodowe (utknięcie przy stracie bliskiej osoby, przesiedlenia, spadki…)
Jakie problemy rozwiązują ustawienia?
Ustawienie pomaga uporządkować chaos (wewnętrzny i zewnętrzny), pozwala dostrzec jego praprzyczynę i odczytać właściwy przekaz. Ta ukryta przyczyna często mówi o uczuciach takich jak miłość, oddanie i lojalność, które łączą członków danej grupy. „Zauważyłem, że za każdym zachowaniem, nawet jeśli wyda się nam dziwne, kryje się miłość. To ona działa. Także za symptomami kryje się miłość. Dlatego w terapii decydujące jest to, żeby znaleźć punkt, w którym miłość się skupia”. – Bert Hellinger.
Dla uczestników warsztatu, korzyści płynące z ustawień to:
✓ Lepsze zrozumienie swoich działań i uczuć, co prowadzi do większej samoświadomości.
✓ Możliwość spojrzenia na sytuację z szerszej perspektywy, odkrywając, co dzieje się u innych uczestników grupy.
✓ Pozbycie się przekonań, które nam nie służą, pytając się: czyje przekonania naprawdę mnie kształtują? To pozwala na porzucenie starych schematów.
✓ Transformacja trudnych emocji, dzięki wsparciu grupy i uważnemu prowadzeniu terapeuty.
✓ Wzmocnienie poczucia własnej siły i zrozumienie, że jesteśmy częścią większego systemu.
✓ Otwarcie się na możliwość kształtowania własnego szczęśliwego życia, tworząc przyszłość zgodną z naszymi możliwościami.
Ustawienie jest jednorazowym procesem, które po pierwsze otwiera = nazywa trudność, po drugie transformuje = sięga źródła, i po trzecie zamyka = przynosi poczucie ulgi i uwolnienia. Podczas warsztatu istnieje możliwość udziału w dwóch rolach: jako osoba skupiająca się na własnym temacie lub aktywny obserwator, czyli reprezentant. Rola reprezentanta otwiera drzwi do doświadczania różnorodnych stanów emocjonalnych, co z kolei przyczynia się do zdobycia lepszych umiejętności wyrażania i nazywania własnych uczuć. To również szansa, aby poczuć się jako istotna część grupy, towarzysząc innym i oferując wsparcie w ich wyzwaniach. Pracujemy w kameralnej grupie maksymalnie 8 osób, tak aby każdy miał możliwość stanąć do swojego ustawienia.
Ustawienia systemowe w Centrum Terapii Rodziny
Wszyscy nasi terapeuci ukończyli dwuletnią szkołę z terapii rodzin wg Berta Hellingera, w której prowadzącymi byli twórcy metody – Heribert Döring-Meijer, Rolad Schiling, Renate Osterrieder.
Ważne jest, aby ustawienia były prowadzone przez psychoterapeutę, który regularnie korzysta z superwizji. Możliwość kontynuacji terapii po ustawieniach jest kluczowa.
Umów się na Warsztat Nowych Cichych Ustawień „Ustaw się do życia”. W ciszy, bez zbędnych słów, aktorzenia i odgrywania dramatów, w lekkości spojrzymy na to, co mogło nas zatrzymać w drodze do pełni szczęścia. Poznasz, jakie dynamiki rodowe czy też konteksty z życia osobistego mogą wpływać na nasze zatrzymanie w sukcesie zamiast histerii będą łzy i wzruszenie.
Może zainteresuje Cię także terapia indywidualna, terapia małżeństw / par lub terapia rodzin.