Terapia rodzin

Dla kogo terapia rodzin?

Terapia rodzinna to forma wsparcia, skierowana do rodzin, które zmagają się z problemami, których nie potrafią rozwiązać samodzielnie. Każda rodzina, w której pojawiają się trudności w komunikacji, zrozumieniu siebie nawzajem lub konflikty, może skorzystać z pomocy terapeuty. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, nastolatkiem, czy innym członkiem rodziny, który czuje, że relacje w rodzinie potrzebują poprawy, terapia rodzinna jest rozwiązaniem, które może pomóc w odzyskaniu równowagi. Czasami decyzja o terapii jest impulsem do rozpoczęcia procesu zmian, które mogą poprawić jakość życia całej rodziny. Nawet jeśli czujesz, że problem dotyczy tylko jednej osoby, terapia rodzinna może przyczynić się do rozwiązania trudności, które mają wpływ na całą rodzinę.

Terapeutka par w gabinecie w Katowicach

Monika Kaczmarczyk prowadzi terapię rodzin w Katowicach. Zapisz się: +48 698 298 618

Rodzina jest systemem, który działa na podstawie wspólnych zasad, wartości i przekonań. Te zasady i wartości utrzymują rodzinę w równowadze, pozwalając jej przetrwać w trudnych chwilach. Współczesne rodziny jednak nie są wolne od problemów – zmiany w życiu, stresujące wydarzenia czy nieporozumienia mogą wprowadzać chaos. Nawet rodziny, które kiedyś funkcjonowały harmonijnie, mogą przechodzić przez trudne okresy, gdy zmienia się ich sposób działania. Problemy pojawiają się, gdy zasady, które kierują rodziną, są zbyt sztywne lub zbyt liberalne, co prowadzi do konfliktów, nieporozumień i utraty wzajemnego zaufania. W takich sytuacjach pomoc terapeutyczna jest nieoceniona.

Jakie problemy mogą prowadzić do terapii rodzinnej?

W rodzinach, które borykają się z problemami, mogą występować trudności, które wydają się nierozwiązywalne, takie jak kłótnie, konflikty między rodzicami a dziećmi, trudności w zrozumieniu zachowań nastolatków czy problematyczne postawy dzieci. Często rodziny trafiają do terapeuty, gdy jedno z dzieci zaczyna wykazywać „złe zachowanie” lub gdy dochodzi do poważnych problemów zdrowotnych, które wpływają na całą rodzinę. Czasami może to być także efekt nieporozumień lub zanikającej więzi między partnerami, co może rzutować na cały system rodzinny. Terapia rodzinna pozwala zrozumieć, jak poszczególni członkowie rodziny wpływają na siebie nawzajem, jak zmienia się komunikacja i jak można poprawić relacje, które utraciły na wartości.

Terapia rodzinna – pomoc w przywróceniu równowagi

W rodzinie każdy członek pełni określoną rolę. Rodzice często są odpowiedzialni za tworzenie silnej podstawy i hierarchii w rodzinie. W terapii rodzinnej zwraca się uwagę na rolę, jaką pełnią poszczególni członkowie, oraz na to, jak ta hierarchia funkcjonuje w życiu codziennym. Z pomocą terapeuty rodzice mogą na nowo odkryć, jak pełnić swoją rolę, budować silny związek partnerski i stać się bardziej zgranym zespołem, który jest w stanie skutecznie poradzić sobie z trudnościami. Terapia rodzinna pomaga przywrócić utracony szacunek, akceptację i zrozumienie, odbudowując poczucie bezpieczeństwa i miłości, które zniknęły pod wpływem silnych emocji i napięć.

Rodzina na terapii grupowej w Katowicach

Jak wygląda spotkanie podczas terapii rodzin?

Spotkanie w terapii rodzinnej odbywa się w przestronnym gabinecie, który zapewnia intymność i anonimowość. Ma ono charakter otwartej rozmowy, w której terapeuta pełni rolę przewodnika. Zadaje pytania, stara się docierać do przyczyn problemów, które pojawiły się w rodzinie, pomagając wszystkim członkom zrozumieć ich perspektywy i potrzeby. Czasami podczas terapii okazuje się, że część spotkań musi odbywać się tylko z jednym z członków rodziny – np. z dziećmi lub tylko z rodzicami, aby lepiej zrozumieć poszczególne kwestie. Kluczowym elementem terapii jest praca nad poprawą komunikacji w rodzinie, by wszystkie osoby mogły wyrażać swoje uczucia i potrzeby w sposób zrozumiały i szanujący innych.

Podczas terapii często pojawiają się tzw. zadania domowe – ćwiczenia, które mają na celu wspieranie wprowadzania zmian w codziennym życiu. Takie zadania pomagają przełamać schematy zachowań, które utrudniają poprawę relacji, i wprowadzają nowe umiejętności, które są niezbędne do budowania zdrowych, pozytywnych relacji w rodzinie. Działają podobnie do ćwiczeń fizycznych – im częściej będziesz je wykonywać, tym łatwiej staną się częścią Twojego codziennego życia, a rezultaty staną się bardziej zauważalne.

Rodzina po terapii rozmawia ze sobą w domu

Ile trwa terapia rodzin?

Każde spotkanie terapeutyczne trwa 60 minut, a częstotliwość spotkań ustalana jest indywidualnie z terapeutą. Najczęściej zalecana jest częstotliwość spotkań raz w tygodniu, co pozwala na systematyczną pracę nad trudnościami, które występują w rodzinie. Czas trwania całej terapii zależy od diagnozy problemu oraz tempa, w jakim rodzina osiąga postępy. Może to trwać kilka tygodni lub miesięcy, w zależności od złożoności sytuacji i gotowości rodziny do pracy nad zmianami. Terapeuta na bieżąco ocenia efekty terapii i dopasowuje dalszy plan działania, aby jak najlepiej wspierać rodzinę w procesie zmian.

Każda terapia rodzinna jest procesem, który wymaga czasu, zaangażowania i otwartości ze strony wszystkich członków rodziny. Jednak efektem końcowym jest zwykle poprawa komunikacji, zrozumienie i odbudowanie więzi, które umożliwiają rodzinie radzenie sobie z trudnościami w sposób bardziej świadomy i harmonijny.

Zadzwoń