Terapia małżeństw / par

Do kogo skierowana jest terapia małżeństw / par?

Terapia małżeństw i par jest formą pomocy skierowaną do osób w związkach, które napotykają trudności w komunikacji, relacjach czy w radzeniu sobie z problemami emocjonalnymi lub kryzysami. To także oferta dla osób, które mimo chęci zmiany, nie potrafią samodzielnie poprawić swojego związku. Niezależnie od tego, czy cała para korzysta z terapii, czy jedna osoba podejmuje terapię indywidualnie, jest to pierwszy krok ku zmianie, która może pomóc w odbudowie relacji i przywróceniu poczucia bliskości.

Terapeutka par w gabinecie w Katowicach

Monika Kaczmarczyk prowadzi terapię par w Centrum Terapii Rodziny. Zapisz się: +48 698 298 618

W dzisiejszych czasach, kiedy życie pędzi, a obowiązki zawodowe i rodzinne pochłaniają ogromną ilość czasu, łatwo jest zapomnieć o tym, co kiedyś było fundamentem każdej relacji – o wzajemnej trosce i zrozumieniu. Często, w wyniku zmęczenia codziennymi sprawami, pary zaczynają się oddalać od siebie, tracąc dawne poczucie więzi i radość z bycia razem. Terapia małżeństw/par jest skierowana do osób, które dostrzegają, że ich związek przeżywa kryzys, a komunikacja stała się trudna lub powierzchowna. Jest to także pomoc dla osób, które czują, że ich potrzeby emocjonalne nie są w pełni zaspokojone lub że zaufanie w relacji zostało nadwyrężone.

Para siedzi na kanapie w gabinecie podczas terapii

Wzajemna bliskość a lęk przed zranieniem

W miłości, choć daje ona ogromną satysfakcję, może również budzić lęk. Strach przed zranieniem lub przed ponownym zawiedzeniem może prowadzić do unikania bliskości, otwartości i pełnego zaangażowania. Z czasem w związkach mogą pojawić się trudności w zaufaniu, wyrażaniu swoich prawdziwych uczuć czy potrzeb. Terapia par pomaga w radzeniu sobie z takimi trudnościami, oferując narzędzia do odbudowy więzi emocjonalnej oraz wskazówki, jak ponownie poczuć się bezpiecznie w relacji.

Często bywa też tak, że partnerzy przestają wyrażać swoje potrzeby, aby nie sprawić partnerowi przykrości lub nie wywołać niepotrzebnej konfrontacji. W konsekwencji obie strony czują się niezadowolone, a ich związek staje się coraz bardziej mechaniczny i pozbawiony głębi. Terapia małżeństw/par pozwala ponownie otworzyć przestrzeń do szczerej rozmowy, w której ważne jest nie tylko to, co mówimy, ale także to, jak się słuchamy.

Rola terapii w odbudowie zaufania po kryzysie

Kryzysy w związku, takie jak zdrada czy długotrwały brak komunikacji, mogą prowadzić do głębokich ran emocjonalnych. Terapia małżeństw/par daje przestrzeń do przetworzenia tych trudnych doświadczeń w atmosferze bezpieczeństwa, szacunku i zaufania. Uczy, jak wyjaśnić swoje zachowanie, emocje i oczekiwania, a także jak odbudować utracony szacunek i więź, która łączyła partnerów na początku związku. W trakcie terapii para zdobywa umiejętności, które pomagają lepiej rozumieć siebie nawzajem oraz znajdować kompromisy, które pozwolą na dalszy rozwój związku.

Jak wygląda spotkanie podczas terapii małżeństw / par?

Spotkanie terapii małżeństw/par odbywa się w komfortowym, bezpiecznym i anonimowym gabinecie, który zapewnia intymność i swobodę w wyrażaniu swoich myśli i uczuć. Terapeuta stosuje różnorodne techniki, by pomóc parze zrozumieć źródła ich problemów i wyzwań. Często stosowane są pytania, które zmuszają do refleksji nad istotą problemu oraz sposobami jego rozwiązania. Często w trakcie terapii terapeuta zauważa, że konieczne jest, by niektóre spotkania odbywały się osobno z jednym z partnerów, np. w przypadku rozwiązywania bardzo osobistych problemów.

Po każdej sesji para może otrzymać tzw. zadania domowe, które mają na celu rozwinięcie nowych umiejętności komunikacyjnych, wdrażanie nowych wzorców zachowań oraz wzmacnianie więzi między partnerami. Zadania są zaprojektowane tak, aby wspierały rozwój pozytywnych zmian i były efektywne w dłuższym czasie, podobnie jak ćwiczenia fizyczne, które pomagają utrzymać formę. Regularne wykonywanie zadań pomaga w trwalszym wprowadzeniu nowych, pozytywnych nawyków.

Terapeuta par słucha klientów w gabinecie podczas terapii

Ile trwa spotkanie podczas terapii małżeństw / par?

Każde spotkanie trwa 60 minut. Częstotliwość spotkań jest ustalana indywidualnie przez terapeutę i parę, jednak najczęściej sesje odbywają się raz w tygodniu. Czas trwania terapii zależy od charakteru i głębokości problemów, które para pragnie rozwiązać. Terapia małżeństw/par może trwać od kilku do kilkunastu sesji, w zależności od postępów i celów, które para sobie wyznaczy.

Zadzwoń