Terapia małżeństw / par

Do kogo skierowana jest terapia małżeństw / par?

Jest to forma pomocy skierowana do małżeństw lub par, które odczuwają potrzebę skorzystania z pomocy, gdyż same nie radzą sobie z istniejącymi problemami w związku. Nawet jeśli jesteś w związku możesz skorzystać z terapii sam/sama. Czasami jest to dobry początek inicjujący zmianę na lepsze.

W obecnych czasach pogoni za lepszym jutrem, wśród wielu przyjemności którym nie sposób się oprzeć, bywa że tracimy to co kiedyś wydawało się nam ważne „drugą osobę”. Na terapie par / małżeństw trafiają Ci którzy dostrzegli, że oddalili się od siebie, bliskość, która kiedyś pozwalała czuć się wyjątkowym w towarzystwie z ukochana osobą nie daje już radości, satysfakcji. Coraz częściej powstają sytuacje w których wolimy nie wypowiedzieć swojego zdania, a gdy to już robimy to bez przekonania, ze jest to z troską o nas, a nie o mnie. Tak poszukiwana przez nas „miłość”, może być też tym co nas przeraża, otwarcie się na drugą osobę może wiązać się z lękiem przez zranieniem. Pojawia się trudność z zaufaniem, oddaniem i tworzeniem więzi, która byłaby satysfakcjonująca. A może po upływie „jakiegoś czasu” żar, który kiedyś był wygasł albo tylko tli się.

Monika Kaczmarczyk prowadzi terapię par w Centrum Terapii Rodziny. Zapisz się!


Wówczas warto zastanowić się w którą stronę zmierza nas związek. Czy jesteśmy z niego zadowoleni, czy dajemy partnerowi szczęście i czy sami jesteśmy szczęśliwi w jego towarzystwie? Czy potrafimy swobodnie mówić o swych potrzebach, uczuciach, trudnościach, nie oceniając, nie krytykując?

Bywa, że pochłonięci pracą, dziećmi i wieloma innymi sprawami żyjemy w dwóch osobnych światach a niby razem i nie wiemy co z tym zrobić? Są sytuacje w których nie wiemy czy możemy mówić szczerze o różnych rzeczach: pieniądzach, seksie o sobie, swych potrzebach, gdyż nie chcemy ranić swego partnera a może wstydzimy się. Jednak taka postawa sprawia, że satysfakcja z naszego związku maleje.

Może w obliczu kryzysu doszło do zdrady? Wówczas warto wraz z partnerem, mężem/żoną zgłosić się o pomoc do terapeuty, który pomoże przedyskutować istotne kwestie. W atmosferze zaufania, bezpieczeństwa można nauczyć się nowego sposobu komunikacji, opartej na szacunku i szczerości. Wyjaśnić swoje postępowanie, emocje, reakcje, znaleźć kompromis. Skłonić nas do zastanowienia się nad rozwojem naszego związku. Znaleźć swe wspólne ale i indywidualne cele.

Jak wygląda spotkanie podczas terapii małżeństw / par?

Spotkanie odbywa się w gabinecie, które zapewnia anonimowość i intymność klientom. Ma ono charakter rozmowy pomiędzy terapeutą a małżeństwem, w trakcie której terapeuta poprzez pytania stara się dotrzeć do źródeł i przyczyn pojawiających się problemów. Po spotkaniu małżeństwo / para może otrzymać tzw. zadanie domowe (ćwiczenie), które ma na celu pomoc w rozwiązaniu istniejącego problemu. Zadania mają pomóc przyspieszyć efekt końcowy terapii. Jak każdy zapewne wie, ćwiczenia działają podobnie do tego jak ćwiczenia w sporcie – im więcej ćwiczymy nowe umiejętności (w przypadku terapii wzorce nowych zachowań), tym jesteśmy bardziej efektywni w ich stosowaniu i wchodzą nam w „krew”.

Ile trwa spotkanie podczas terapii małżeństw / par?

Każde spotkanie trwa 60 minut. Częstotliwość spotkań ustalana jest bezpośrednio z terapeutą w trakcie pierwszego spotkania. Najbardziej optymalnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są spotkania raz w tygodniu. Czas trwania terapii małżeństw/par zależy od diagnozy problemu.