Rodzina jako system

Rodzina to podstawowa komórka, w której rozwija się każde nowe życie. W związku z tym, iż każdy z nas wywodzi się z rodziny, tym istotniejsza okazuje się być jej rola w naszym rozwoju jako ludzi oraz funkcjonowaniu w życiu

Rodzina w kontekście jej rozumienia rozpatrywana jest często jako system. Czym jest zatem system? Jest to złożony zespół elementów, które wspólnie tworzą całość. Jak każdy system również ten rodzinny dąży nieustannie do stanu homeostazy, czyli równowagi. W życiu codziennym rodziny to nic innego jak tylko wszelkiego rodzaju zachowania i działania podejmowane by system rodzinny utrzymać w stałym i niezachwianym stanie. Każdorazowe wydarzenie, które odbiega od przyjętych w rodzinie standardów, schematów działania wywołuje w nim duże poruszenie i zaburzenie normalnego funkcjonowania. Przejawia się to przez zmianę i intensyfikację emocji w członkach systemu rodzinnego. Nietypowe reakcje i zachowania w sytuacjach dotychczas zwyczajnych i powtarzających się nieraz codziennie. W sytuacji, gdy homeostaza systemu rodzinnego zostanie zaburzona dąży on do jej przywrócenia. Realizuje to w różny sposób, m.in. poprzez przywrócenie do dawnych zachowań i reakcji elementu systemu, którego ta zmiana dotyczy lub poprzez przystosowanie do obecnego (po zmianie) sposobu funkcjonowania.

W obydwu przypadkach może dojść do sytuacji, w której system rodzinny poprzez próbę przywrócenia homeostazy przystosowuje się pozornie i początkowo funkcjonuje poprawnie, jednak po dłuższym czasie dochodzi do dysfunkcji członków systemu rodzinnego. W takich sytuacjach część rodzin ignoruje sytuacje i nie patrząc na dobro członków systemu nie podejmuje żadnych działań naprawczych. Pozostała część postanawia sięgnąć po pomoc specjalistów stosujących terapię rodzinną, by rozwiązać problem i przywrócić funkcjonalne działanie całej rodziny. Proces pracy wymaga czasu i cierpliwości, jednak jego efekty są długotrwałe i zapewniają komfort psychofizyczny członkom systemu rodzinnego.

Zadzwoń